Impondery na czasie

Niekonstytucyjność asesury

No i stało się, asesorzy wracają do sądu! Ministerstwo Sprawiedliwości i podległa mu szkoła krakowska przy akompaniamencie KRS-u cofnęły sądownictwo do 24 października 2007 r., kiedy TK orzekł o niekonstytucyjności instytucji podległej MS.

Prezydent strażnikiem Konstytucji?

Projekty ustaw Prezydenta o KRS i SN pozbawiły wszelkich złudzeń w zakresie koncyliacyjnej zdolności władzy wykonawczej do rozwiązywania problemów natury konstytucyjno-ustrojowej. Do tego pojawiły się nowe drażliwe kwestie.

Parlament wszechmogący

Gdyby nie wydarzenia ostatnich miesięcy, dotyczące trybu przyjmowania ustaw przez parlament, mogłoby się wydawać truizmem stwierdzenie, że Parlament nie stoi ponad prawem.

Grillowanie świadka na komisji

Kiedy śledzi się przebieg prac sejmowej komisji śledczej w sprawie Amber Gold można odnieść wrażenie, że przesłuchujących nie wiążą żadne procedury, a przesłuchiwani nie mają żadnych praw.

Tortury na komisariacie

Gdy krajowe standardy zawodzą po roku śledztwa w sprawie zgonu 25 – latka przesłuchiwanego w kajdankach w toalecie komisariatu, półnagiego, przy użyciu paralizatora, orzecznictwo ETPCz przywraca nadzieję w system i sprawiedliwość.